خودم و خودش

دریچه ای به سوی تاریخ

خودم و خودش

دریچه ای به سوی تاریخ

خودم و خودش

زیر باران باید رفت ...
دوست را زیر باران باید دید ...
عشق را زیر باران باید جست ...
هر کجا هستم باشم ...
آسمان مال من است ...
حنجره فکر هوا عشق زمین "مال من است ...
هر کجا هستم باشم ...
آسمان مال من است ...
حنجره فکر هوا عشق زمین "مال من است....

طبقه بندی موضوعی
آخرین نظرات

ملکه ویکتوریا

دوشنبه, ۱۷ شهریور ۱۳۹۳، ۱۲:۰۷ ق.ظ

ملکه ویکتوریا- (متولد24مه1819- درگذشت 22ژانویه1901)

آلکساندرینا ویکتوریا ازخاندان هانوور انگلستان پس از ویلیام چهارم به سلطنت رسید.وی بیش از شصت و سه سال سلطنت کرد و بیشترین زمان سلطنت را میان سلاطین بریتانیای کبیر داشته است.اوملکه کشور بریتانیای کبیر و ایرلند و همچنین امپراطریس هندوستان بود.زمان سلطنت او یکی از ادوار طلایی بریتانیا بود .

در زمان وی نیروی دریایی انگلستان به اوج خود رسید و همچنین وی در زمان اوج شکوفایی انقلاب صنعتی بود و حمایتش از مخترعان و محققان باعث پیشرفت انگلستان در صنعت گشت،به همین دلایل دوره سلطنت ویکتوریا در بریتانیا به عصر ویکتوریا معروف است.ویکتوریا در اوج جوانی به سلطنت رسید.ملکه ویکتوریا در دوره سلطنتش از نخست وزیر لایقی همچون ملبورن بهره مند بود.

او مدتی پس از رسیدن به سلطنت با شاهزاده آلبرت ازدواج کرد اما این مسئله برای دربار ویکتوریا مشکلاتی ایجاد کرد چرا که وزرا نمیدانستند همسر ویکتوریا را چگونه معرفی کنند به این دلیل که پادشاه ویکتوریا بود وهمسرش هیچ حقی در سلطنت نداشت ونتیجه مشورت طولانی وزرا این شد که همسر ویکتوریا باداشتن عنوان عالیجناب شاهزاده البرت صرفا حق دخالت در امور داخلی دربار ویکتوریا را دارد و هیچ حقی در سلطنت نخواهد داشت.

حاصل ازدواج ویکتوریا و آلبرت نه فرزند بود که معروف ترین فرزندانش ادوارد هفتم(ولیعهد ویکتوریا)و ویکتوریا(معروف به ویکتوریای کوچک که همسر فردریش سوم المان و مادر ویلهلم دوم بود)بود. همسر ویکتوریا سالیان سال قبل از ویکتوریا فوت کرد و ویکتوریا هرگز پس از او ازدواج نکرد و لباس سیاهش را از تن دور نکرد.در دوره سلطنتش بار ها مورد سوءقصد قرار گرفت که اغلب از سوی ایرلندی های ازادی خواه بود البته هیچ یک از این سوء قصد ها نتیجه ای نداشت وملکه به غیر از یکی از موارد هرگز دستور مرگ هیچ یک را امضا نکرد.

از ویکتوریا بیشتر بدانیم:

او در میان میوه ها آلبالو را خیلی دوست داشت . او هرگز نتوانست بامادرش به خاطر نفرتی که از مشاورش داشت رابطه خوبی برقرار کند.او رنگ سفید راخیلی دوست داشت و از میان سنگ های گرانبها بیشتر به الماس و زمرد علاقه داشت. او کاخ های نابسامان دربارش را ترمیم وباز سازی کرد.او در دوره سلطنتش طرفدار آزادیخواهان بود(لیبرال)اما در جوانی به خوبی با هر دو حزب کنار می امد اما در پیری آشکارا از ازادی خواهان حمایت میکرد وبا حزب محافظه کار (توری) کنار نمی امد.برای مطالعه سر گذشت او میتوانید به کتاب ملکه ویکتوریا مراجعه کنید.

تصویری از کودکی ملکه ویکتوریا

ملکه ویکتوریا

ملکه ویکتوریا

ملکه ویکتوریا

مراسم ازدواج ملکه ویکتوریا

ملکه ویکتوریا و همسرش شاهزاده آلبرت به همراه فرزندانشان

ملکه ویکتوریا


موافقین ۰ مخالفین ۰ ۹۳/۰۶/۱۷

نظرات  (۱۰)

۱۷ شهریور ۹۳ ، ۱۶:۰۳ سهیلا (کاتارسیس)
ماشالا... 63 سال سلطنت!

کتاب ملکه ویکتوریا به قلم خود ویکتوریاست؟
پاسخ:
خیر برگرفته از خاطرات ویکتوریا است
این کتاب نوشته خانم الیزابت لانگفوردِ

چه خیالاتی دارد کارتسیس ! فرض کنید یک پادشاه اونم پادشاه زن ، اونم به این غلظت اشرافی گری ، کتاب بنویسد :دی 
راستی مطلب مفیدی بود ! راستی یه سوال ، پادشاهی بریتانیا همچنان پابرجاست ؟ یعنی اینهایی که الان هستند و پادشاهی میکنند ( حتی اگر نمادین باشد ) باقی مانده ی همین ها هستند نه ؟ در این صورت فکر کنم بشه عنوان تنها امپراطوری زنده دنیا رو روش گذاشت ! 

پاسخ:
سلام
نخست این که کاتارسیس اصلا هم بی راه نگفتن، ملکه ویکتوریا در تمامی مراحل زندگی خود خاطراتش را ثبت کرد و در حال حاضر تمامی کتبی که درباره ی این پادشاه و دوره ی سلطنت او نوشته شده برگرفته از خاطرات شخص ملکه ویکتوریا است.در ضمن اصولا پادشاهان زن ذوق و استعداد نویسندگی بیشتری از پادشاهان مرد داشته اند و اکثر زنان قدرتمند از خود خاطرات و یا کتابی بر جای گذاشته اند

فرمانروایی هانوور که در ۱۸۱۴ خود نیز تبدیل به یک پادشاهی شده بود تا پیش از برتخت نشستن ملکه ویکتوریا به شاهان بریتانیا می‌رسید اما با توجه به قانون سالیک که زنان را از فرمانروایی بر هانوور محروم می‌ساخت این مقام در ۱۸۳۷ به ارنست آگوستوس، دوک کامبرلند و برادر ویلیام چهارم منتقل شد.

ملکه ویکتوریا آخرین فرمانروای پادشاهی متحده از خاندان هانوور بود و با مرگ او در ۱۹۰۱، پسرش ادوارد هفتم از خاندان «ساکس-کوبورگ-گوثا» (در اصل خانوادهٔ پدرش پرنس آلبرت) جانشین او شد که نام این خاندان بعدتر توسط جرج پنجم در ۱۹۱۷ به خاندان ویندسور تغییر یافت.

در حال حاضر نیز ملکه الیزابت دوم بر تخت سلطنت انگلستان تکیه زده

هم اکنون در بسیاری از کشور ها هنوز حکومت سلطنتی پا بر جاست از جمله: اسپانیا "در حال حاضر فلیپه ششم از خاندان بوربون در حال سلطنت است"

دانمارک" ملکه مارگریت دوم در حال سلطنت است"

هلند"پادشاه ویلم آلکساندر در حال حاضر پادشاه است ،. پیش از ویلم الکساندر به مدت ۱۲۰ سال زنان (ملکه‌ها) بر هلند حکومت کرده‌اند."این چند کشور نمونه هایی از کشور های دارای سلطنت مشروطه بودند

برونئی و عرستان سعودی نیز از کشور هایی هستند که پادشاه قدرت مطلق دارد

موفق باشید

چرا ویکتوریا پادشاه هندوستان را عزل کرد وخودش پادشاهی هندوستان را به عهده گرفت   

پاسخ:
چون هندوستان جز مستعمرات انگلستان بود و هند نیز در آن زمان یک پارچگی خود را از دست داده بود و توسط خان ها اداره می شد
ویکتوریا در آن زمان تاج امپراطوری هند را بر سر گذاشت تا از شورش های احتمالی جلوگیری کند
در زمان ویکتوریا انگلستان کشوری بود که هرگز خورشید در آن غروب نمی کرد چرا که مستعمرات او در شرق و غرب به قدری زیاد بود که با غروب آفتاب در هر مکان ،در جای دیگر خورشید طلوع می کرد
سلام. در مورد اون دو خواهر معروف دانمارکی میخواستم بدونم که یکیشون با ادوارد هفتم و اون یکی با نیکلای دوم عروسی کرد. اونا چه نسبت فامیلی با ویکتوریا داشتن؟
پاسخ:
سلام
این دو خواهری که شما فرمودید(البته همسر ادوارد هفتم با همسر نیکلای دوم خواهر نبودند ) ،یکی ملکه آلکساندرا همسر آلکساندر سوم روسیه و دیگری ملکه ماریا فئودورنا همسر ادوارد هفتم انگلستان (عروس ملکه ویکتوریا بود)فرزندان کریستین چهارم "پادشاه دانمارک" و ملکه لوییز که تنها ملکه ماریا با ملکه ویکتوریا نسبت داشت
 اما ملکه آلکساندرا همسر نیکلای دوم که پدرش گراندوک هس Hesse و مادرش شاهدخت آلیس بود نوه دختری ملکه ویکتوریا بود (شاهزاده خانم آلیس دختر ملکه ویکتوریا بود)
دو ملکه متوالی روسیه آلکساندرا نام داشتند(همسر نیکلای دوم و آلکساندر سوم)
موفق باشید
۲۱ دی ۹۳ ، ۲۰:۲۰ ملکه کیت
هرچندخیلی مشهرم ولی خیلی دوست داشتم جای ویکتوریا باشم

۲۱ دی ۹۳ ، ۲۰:۲۱ ملکه کیت
هرچندخیلی مشهرم ولی خیلی دوست داشتم جای ویکتوریا باشم

سلام.میشه درباره کتابی که معرفی کردید بیشتر توضیح بدید


پاسخ:
سلام
به بخش معرفی کتب تاریخی در بالای صفحه مراجعه کنید
سبز باشید
من نمیدونستم مادر ویلهلم دوم ملکه ویکتوریا بوده.به جز ملکه ویکتوریا در انگلستان پادشاه زن دیگه بوده؟
پاسخ:
دو پادشاه زن مشهور دیگر انگلستان، یکی ملکه الیزابت اول در زمان تئودور ها که فرزند هانری هشتم بود و خدمات بسیار برجسته ای در تاریخ انگلستان انجام داد و دیگری ملکه الیزابت دوم انگلستان که پادشاه کنونی بریتانیا است.
سبز باشید
با توجه به قانون سالیک که زنان را از فرمانروایی بر هانوور محروم می‌ساخت این مقام در ۱۸۳۷ به ارنست آگوستوس، دوک کامبرلند و برادر ویلیام چهارم منتقل شد پس چطور ملکه ویکتوریا به جای عموی خود به سلطنت رسید؟؟
پاسخ:
قانون سالیک برای ایالت آلمانی نشین هانوور لازم الاجرا بود و در بریتانیا منعی بر سلطنت وراث مونث وجود نداشت
چرا فرزند بزرگ ویکتوریا یعنی ویکی ب سلطنت نرسید و به ادوارد برادر کوچکترش رسید؟
پاسخ:
ویکی همون ادوارد هفتم بزرگترین پسر ویکتوریاست :)

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">